نقش سازمان اقتصادی کوثر در مهار تورم و رشد تولید/ مولد سازی شاهراه رشد تولید

نقش سازمان اقتصادی کوثر در مهار تورم و رشد تولید/ مولد سازی شاهراه رشد تولید
مدیرعامل سازمان اقتصادی در نشست هم اندیشی با اصحاب رسانه، مولدسازی اموال راکد بخش دولتی را اولین شرط مهار تورم دانست.
به گزارش روابط عمومی سازمان اقتصادی کوثر، ناصر فخاری مدیرعامل و نائب رئیس هیأت مدیره سازمان اقتصادی کوثر در نشست هم اندیشی ۲۸ فروردین ماه با اصحاب رسانه با اشاره به عبارت « مهار تورم، رشد تولید» به عنوان شعار سال، گفت: سود عملیاتی سازمان اقتصادی کوثر در پایان سال ۱۳۹۹ حدود ۲۰۰ میلیارد تومان بود. در سال ۱۴۰۰ و شروع دوره جدید مدیریتی، سود این سازمان به رقم ۵۶۰ میلیارد تومان رسید و هم اکنون این رقم به ۲ هزار و دویست میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است.
   
وی افزود: این عددها علاوه بر رشد تولید، نشان می دهند که شرکت های تابعه سازمان اقتصادی کوثر بین ۲ تا ۵ برابر سوددهی داشته اند. به عنوان مثال بخش صنعت کوثر در سال مالی گذشته حدود ۱۵۰ میلیارد تومان سود داشت که امسال این رقم به ۶۵۰ میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است. همچنین در بخش معادن کوثر رقم ۳۰ میلیاردی سال گذشته به ۱۱۰ میلیارد تومان سود در امسال رسید. در نتیجه هرجا که تولید، رشد پیدا کرد بالطبع مهار تورم نیز رخ خواهد داد.  
 
تولید ۱۲۰ هزار تن گوشت
 
مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر افزایش تولید گوشت را یکی از برنامه های سال جاری این سازمان بیان کرد و گفت: درحال حاضر شرکت های این سازمان سالانه بین ۱۵ تا ۲۰ هزار تن گوشت مرغ تولید می کنند که هدفگذاری امسال ما برای ماههای آتی تولید ۱۲۰ هزار تن گوشت کشور است. این افزایش تولید در جهت سیاست مهار تورم و با مشارکت بخش خصوصی انجام خواهد گرفت.
 
فخاری در ادامه با بیان خبر خوشی افزود: امسال شاهد آغاز بکار سیکل ترکیبی نیروگاه زاگرس کوثر خواهیم بود. این عملیات نیروگاهی با توجه به قراردادی که بزودی با شرکت مپنا منعقد خواهد شد اجرایی می شود. لذا در جهت سیاست مولدسازی، یک زمین بلااستفاده به ارزش ۲ هزار میلیارد تومان به مپنا داده می شود و در عوض نیروگاه زاگرس به سیکل ترکیبی تبدیل می شود. به عبارتی هدررفت انرژی کاهش و ظرفیت تولید برق این نیروگاه به بیش از دو برابر افزایش خواهد یافت.
 

افطار با خبرنگاران4

افتتاح نیروگاه بیوگاز قزوین در خرداد
 
این مدیر اقتصادی تصریح کرد: خرداد ماه امسال نیروگاه بیوگاز سازمان اقتصادی کوثر در قزوین راه اندازی خواهد شد. این نیروگاه با فضولات دامی شرکت کشت و صنعت شریف آباد تولید برق خواهد داشت. همچنین تولید کودهای جامد و مایع در دستور کار امسال است که قابلیت صادرات به دیگر کشورها را هم دارد.
 
سازمان هوشمند کوثر
 
فخاری با اشاره به برنامه هوشمندسازی فعالیت های سازمان اقتصادی کوثر عنوان کرد: این سازمان نیاز مبرم به حضور دانشگاه ها برای افزایش بهره وری دارد که تاکنون قراردادهای متعددی با دانشگاه های مختلف منعقد کرده است. برای نمونه، با همکاری دانشگاه تهران و احداث چند فارم آزمایشگاهی جوجه توانستیم ضریب تبدیل یک و هشت دهم را به یک و نیم افزایش دهیم و ضریب تلفات ۵ درصد جوجه ها را به دو و نیم درصد کاهش دهیم. از این گذر، سود ۱۵۰ میلیارد تومانی شرکت مرغ زربال به ۶۰۰ میلیارد تومان افزایش پیدا کرد.
 
مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر با شاره به حضور شرکت های این سازمان در بورس، گفت: در حال حاضر ۸ شرکت سازمان اقتصادی کوثر در بازار سرمایه و بورس حضور دارند و امسال نیز چند شرکت دیگر مانند زربال، شرکت معادن، جمکو، سیمکات، دیزباد و تعدادی دیگر نیز در صورت آماده بودن بسترهای لازم مالی وارد بازار سرمایه و بورس خواهند شد.
 
فخاری تاکید کرد: بر اساس تکلیف و دستور دولت، امسال مکلف شدیم که یک میلیون تن مصرف نهاده های دام و طیور خود را به صورت مستقیم وارد کنیم. این امر به حذف واسطه گری و بالطبع به مهار تورم در بخش گوشت دام و طیور منجر خواهد شد.
 

افطار با خبرنگاران 3

مولدسازی یعنی تولید سرمایه، نه خواب سرمایه
 
وی تصریح کرد: در ادامه اجرای سیاست ابلاغی مولدسازی، ۹ واحد آپارتمانی یک شرکت معدنی کوثر را فروخته و با درآمد آن در ۲ استان به اکتشاف معدنی پرداختیم که خوشبختانه به رگه هایی از فلزات گرانبها رسیده ایم که به هیچ عنوان تناسب آنچه فروخته شده با آنچه کشف شده قابل مقایسه نیست. همچنین ۴ واحد آپارتمانی را فروخته و ۱۳۰۰ واحد آپارتمانی را در دستور ساخت داریم. یا در ادامه همین سیاست،  چندین شرکت زیان ده سازمان در شرکت های بزرگتر ادغام شدند که خوشبختانه به سودآوری رسیده اند. این یعنی مولدسازی.
 
جرأت، مهره مفقوده مدیران
 
مدیرعامل سازمان کوثر با انتقاد از برخی مدیران دولتی در خصوص بی تفاوتی و حتی مقاومت در برابر سیاست ابلاغی دولت مبنی بر مولدسازی اموال و دارایی های راکد گفت: بسیاری از مدیران بخش دولتی جرأت تصمیم گیری ندارند و از پاسخگویی هراس دارند لذا به حفظ وضع موجود دارایی های بلااستفاده و راکد اعتقاد دارند و حتی معتقدند که مهار تورم امکان پذیر نیست.
 
فخاری افزود: مدیری که برای او ارزش افزوده ملک و زمین در طول زمان مهم باشد نه تنها مدیر نیست بلکه از علم مدیریت روز جهان تحت عنوان مولدسازی دارایی های راکد، بی بهره است. به علاوه احتمال افزایش فساد مالی در اینگونه مدیریت ها که اعتقادی به مولدسازی اموال راکد ندارند، بیشتر است.
 
وی ادامه داد: متاسفانه دیده می شود که برخی از مدیران برای حفظ منافع موجود با نیت قربت الی الله در مقابل عملکرد مدیران جوان، حزب الهی و کاربلد که قصد رشد و مولدسازی دارایی راکد را دارند، سنگ اندازی می کنند. این مدیران با ممانعت از ورود بخش خصوصی به عرصه تولید، عملا اصل ۴۴ قانون اساسی را تضعیف و ناکارآمد کرده اند.
 

افطار با خبرنگاران 2

بدون تعارف با مدیران برای حفظ بیت المال، افزایش تولید و انجام تعهدات
 
مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر با بیان اینکه بنده دنیا و آخرت خود را به ناکارآمدی مدیران زیان ده نمی فروشم، گفت: در سازمان اقتصادی کوثر با هیچ مدیری تعارف نداریم. همانگونه که مدیرانی که سود ۳ برابر نسبت به برنامه خود داشته اند تشویق شدند، مدیرانی که بیش از ۱۵ درصد دچار انحراف بودجه شدند نیز کارت زرد دریافت کردند.
 
فخاری افزود: حفظ بیت المال، افزایش تولید و انجام تعهدات برای ما ارزشمند است و اگر مدیری نتواند این سه اصل را رعایت کند کنار گذاشته می شود.
 
مدیران عامل شرکت ها ملزم به اطلاع رسانی هستند
 
وی خبرنگاران را لوکوموتیو مسیر مهار تورم خواند و گفت: خبرنگاران با شرکت های تابعه سازمان اقتصادی کوثر در تماس مستمر باشند و اخبار آنها را با توجه به شعار سال پیگیری کنند. مدیران عامل شرکت ها نیز ملزم به اطلاع رسانی هستند. همچنین طرحهای رسانه ای از جمله گزارشات تصویری، انیمیشن، کلیپ، تولید محتوا و هر برنامه ای که بازگوکننده فعالیت های سازمان اقتصادی کوثر به خصوص در بخش مولدسازی باشد، مورد توجه این سازمان قرار خواهد گرفت.
 
مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر در پایان، بار دیگر سیاست های ده گانه سازمان اقتصادی کوثر را با توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری و شعار سال برای اصحاب رسانه بازگو کرد.
 
اجمالا سیاست های اجرایی سال ۱۴۰۲ عبارتند از: «شناسایی و رفع گلوگاه‌های تولید»، «شناسایی و رفع گلوگاه‌های هزینه»، «افزایش صادرات»، «واردات بی‌واسطه مواد اولیه تولید از قبیل نهاده‌ها و سایر ملزومات»، «مولدسازی دارایی‌های کم‌بازده»، «اصلاح ساختار سرمایه‌گذاری و خروج از بنگاه‌های کم‌بازده»، «افزایش انضباط مالی و شفافیت عملیاتی»، «کمک به مهار تورم»، «رشد صد درصدی سودخالص و عملیاتی شرکت‌ها» و «رفع چالش‌های فناورانه».
 

انتهای پیام/

 

 
۲۹ فروردین ۱۴۰۲ ۱۸:۴۳
برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.