دستاورد جدید نیروگاه زاگرس کوثر؛

راه اندازی اولین مجتمع بیوگاز دامی کشور

راه اندازی اولین مجتمع بیوگاز دامی کشور
مدیرعامل شرکت تولید و مدیریت نیروگاه زاگرس کوثر از افتتاح بزرگترین نیروگاه بیوگاز دامی کشور در شریف آباد استان قزوین تا یک ماه آینده خبر داد.
به گزارش روابط عمومی سازمان اقتصادی کوثر، دکتر عظیم اعتمادی با اعلام این خبر افزود: شرکت تولید و مدیریت نیروگاه زاگرس کوثر واحدی پیشرو و فناور است که تلاش دارد با استفاده از تکنولوژی روز از تجزیه و تخمیر فضولات حیوانی و گیاهی، گاز و انرژی تولید کند. محصول نهایی این فرآیند تخمیری، گاز co۲ است که برای تولید برق کاربرد دارد.
 
اعتمادی با اشاره به مصرف بالای برق و محدودیت‌های تولید انرژی درکشور اظهار داشت: با تولید برق در نیروگاه بیوگاز شریف آباد سالانه بیش از ۶۰۰ هزار دلار معادل ۳ میلیون متر مکعب در مصرف گاز صرفه جویی خواهد شد.
 
وی با بیان اینکه این نیروگاه بیوگاز در خاورمیانه نمونه مشابه ندارد، تصریح کرد: شرکت تولید و مدیریت نیروگاه زاگرس کوثر در اقدامی دانش بنیان و با اتکاء به دانش متخصصان داخلی توانست این نیروگاه را به مرز بهره برداری برساند.
 
مدیرعامل شرکت تولید و مدیریت نیروگاه زاگرس کوثر گفت: از مجموع ده ها تن شیرابه و فضولات خشک دامی که روزانه توسط شرکت کشت و صنعت شریف آباد تولید می‌شود، واحد بیوگاز شریف آباد در فرآیندی فیزیکی و شیمیایی اقدام به بازآفرینی فضولات کرده و ۴ محصول نهایی از جمله کود جامد، کود مایع، گاز co۲ و حرارت را استحصال می‌کند؛ لذا از کود جامد و مایع در کشاورزی، از گاز co۲ در تولید برق و از حرارت برای گلخانه‌ها و سردخانه‌ها می‌توان بهره برد.
 
اعتمادی به روش‌های تجاری سازی ۴ محصول مجتمع بیوگاز از طریق شرکت‌های دانش بنیان اشاره کرد و گفت: تاکنون ۵ مجتمع دامداری و کشت و صنعت در استان‌های مختلف از شرکت تولید و مدیریت نیروگاه زاگرس کوثر تقاضای راه اندازی نمونه‌های مشابه نیروگاه بیوگازی شریف آباد داشته اند.
۲۲ شهریور ۱۴۰۲ ۰۹:۵۵
برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.